IFS3Z1AD500
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IFS3Z1AD500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IFS3Z1AD500
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:32V
Type:Standard
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Function:Off-Mom
Series:IF
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Current Rating:400mA (AC), 100mA (DC)