HSA10R10J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy HSA10R10J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy HSA10R10J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | HSA10R10J |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 16W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.97 | $2.653 | $2.494 | $2.282 | $1.963 | |
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.698 | $1.539 | $1.353 | $1.305 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm) |
| Series: | HS, CGS |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Power (Watts): | 16W |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial, Box |
| Other Names: | 5-1625966-2 5-1625966-2-ND 516259662 A102125 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Style: | Solder Lugs |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±5% 16W Wirewound Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Wirewound |
| Coating, Housing Type: | Aluminum |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply HSA10R10J, use the request quote form to request HSA10R10J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HSA10R10J.The price and lead time for HSA10R10J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HSA10R10J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
