F871RO565M330Z
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F871RO565M330Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F871RO565M330Z
Manufacturer KEMET
Description EMI SUPP MP X1 RAD 330VAC 5.6UF
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 352 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:330V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.614" L x 0.945" W (41.00mm x 24.00mm)
Series:F871
Ratings:X1
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-17019
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)
Height - Seated (Max):1.732" (44.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:5.6µF Film Capacitor 330V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:5.6µF