425M47592RG3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 425M47592RG3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 425M47592RG3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.031" L x 0.551" W (26.20mm x 14.00mm)
Series:Orange Drop® 425M
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.961" (24.40mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:4.7µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:4.7µF