F862BZ564K310Z
KEMET
F862BZ564K310Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F862BZ564K310Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F862BZ564K310Z
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 644 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs459 pcs918 pcs
1377 pcs2754 pcs5049 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:310V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.472" W (18.00mm x 12.00mm)
Series:F862
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-12370
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.56µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.56µF