F862DP824K310ZLH0J
KEMET
F862DP824K310ZLH0J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F862DP824K310ZLH0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F862DP824K310ZLH0J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 631 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:310V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Series:F862
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-11704
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:34 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.82µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.82µF