F862BP224K310ALR0L
KEMET
F862BP224K310ALR0L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F862BP224K310ALR0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F862BP224K310ALR0L
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 58 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:310V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Series:F862
Ratings:X2
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:399-11692
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.22µF