ESHSR-0650C0-002R7A5
Nesscap Co., Ltd
ESHSR-0650C0-002R7A5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESHSR-0650C0-002R7A5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESHSR-0650C0-002R7A5
Manufacturer Nesscap Co., Ltd
Description CAP 650F 0% +20% 2.7V AXIAL CAN
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.7V
Tolerance:0%, +20%
Termination:Weld Stud
Size / Dimension:2.370" Dia (60.20mm)
Series:ESHSR
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Can
Other Names:589-1019
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Mounting Type:Requires Holder
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):2.264" (57.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):0.6 mOhm
Detailed Description:650F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Axial, Can 0.6 mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Capacitance:650F