ESHSR-0050C0-002R7
Nesscap Co., Ltd
ESHSR-0050C0-002R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESHSR-0050C0-002R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESHSR-0050C0-002R7
Manufacturer Nesscap Co., Ltd
Description CAP 50F -10% +20% 2.7V T/H
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.7V
Tolerance:-10%, +20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:ESHSR
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:589-1004
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):14 mOhm
Detailed Description:50F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can 14 mOhm 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:50F