ESHSR-0400C0-002R7
Nesscap Co., Ltd
ESHSR-0400C0-002R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESHSR-0400C0-002R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESHSR-0400C0-002R7
Manufacturer Nesscap Co., Ltd
Description CAP 400F 10% 2.7V THROUGH HOLE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:2.7V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:ESHSR
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:589-1006
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.520" (64.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):3.2 mOhm
Detailed Description:400F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can - Snap-In 3.2 mOhm 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:400F