ESHSR-0100C0-002R7
Nesscap Co., Ltd
ESHSR-0100C0-002R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESHSR-0100C0-002R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESHSR-0100C0-002R7
Manufacturer Nesscap Co., Ltd
Description CAP 100F -10% +20% 2.7V T/H
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 88 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.7V
Tolerance:-10%, +20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:ESHSR
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:589-1005
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):10 mOhm
Detailed Description:100F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can - Snap-In 10 mOhm 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:100F