EKMQ451VSD331MA35S
Nippon Chemi-Con
EKMQ451VSD331MA35S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMQ451VSD331MA35S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMQ451VSD331MA35S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:KMQ
Ripple Current @ Low Frequency:1.38A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.9734A @ 50kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF