EKMQ451VSN151MP40S
Nippon Chemi-Con
EKMQ451VSN151MP40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMQ451VSN151MP40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMQ451VSN151MP40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 152 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:KMQ
Ripple Current @ Low Frequency:790mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.1297A @ 50kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-3019
EKMQ451VSN151MP40N
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:150µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF