EKMQ451ELL2R2MHB5D
Nippon Chemi-Con
EKMQ451ELL2R2MHB5D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMQ451ELL2R2MHB5D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMQ451ELL2R2MHB5D
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:KMQ
Ripple Current @ Low Frequency:20mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:50mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.2µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2.2µF