EKMQ451ELL100MJ20S
Nippon Chemi-Con
EKMQ451ELL100MJ20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKMQ451ELL100MJ20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKMQ451ELL100MJ20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:KMQ
Ripple Current @ Low Frequency:56mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:100.8mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10µF