CSTNE16M0V530000R0
Murata Electronics
CSTNE16M0V530000R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CSTNE16M0V530000R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CSTNE16M0V530000R0
Manufacturer Murata
Description Ceramic Resonator 16MHz ±0.5% (Tol) ±0.3% (Stability) 15pF 40Ohm 3-Pin CSMD T/R
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
In stock 32115 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Ceramic
Size / Dimension:0.126" L x 0.051" W (3.20mm x 1.30mm)
Series:CERALOCK® CSTNE
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:3-SMD, Non-Standard
Other Names:490-17948-1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Impedance:40 Ohms
Height:0.039" (1.00mm)
Frequency Tolerance:±0.5%
Frequency Stability:±0.3%
Frequency:16MHz
Features:Built in Capacitor
Detailed Description:16MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 15pF ±0.3% 40 Ohms -40°C ~ 85°C Surface Mount
Capacitance:15pF