CL21X475KQFNNNE
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
CL21X475KQFNNNE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CL21X475KQFNNNE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CL21X475KQFNNNE
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description CAP CER 4.7UF 6.3V X6S 0805
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 168 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)
Temperature Coefficient:X6S
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:CL
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:1276-3034-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Features:-
Detailed Description:4.7µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric)
Capacitance:4.7µF