CL05C360JB5NNNC
Samsung Semiconductor
CL05C360JB5NNNC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CL05C360JB5NNNC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CL05C360JB5NNNC
Manufacturer Samsung
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 36 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 0402 [1005 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 128525 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:CL
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:1276-1686-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Detailed Description:36pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Capacitance:36pF