CFH500A2R2J
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CFH500A2R2J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CFH500A2R2J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 1000W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:6.299" L x 3.740" W (160.00mm x 95.00mm)
Series:CFH, CGS
Resistance:2.2 Ohms
Power (Watts):1000W
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular, Wire Leads
Other Names:2-1623821-2
2-1623821-2-ND
A137129
CFH500A2R2J-ND
Operating Temperature:-
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Wire Leads
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
Features:Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:2.2 Ohms ±5% 1000W Wirewound Chassis Mount Resistor