CC0100MRX5R5BB104
Yageo
CC0100MRX5R5BB104
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CC0100MRX5R5BB104 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CC0100MRX5R5BB104
Manufacturer Yageo
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 25 V, ± 0.1pF, C0G (NP0), 0201 [0603 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 120417 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)
Temperature Coefficient:X5R
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Series:CC
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Other Names:311-1576-6
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.1µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
Capacitance:0.1µF