C4GAMUC3680AA0J
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4GAMUC3680AA0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4GAMUC3680AA0J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4GAMUC3680AA0J |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 0.68UF 5% 850VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.22 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 850V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 450V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 0.807" Dia x 1.299" L (20.50mm x 33.00mm) |
| Series: | C4G |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Axial |
| Other Names: | 4GAMUC3680AA0J |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 4.2 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 0.68µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Axial |
| Capacitance: | 0.68µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4GAMUC3680AA0J, use the request quote form to request C4GAMUC3680AA0J pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4GAMUC3680AA0J.The price and lead time for C4GAMUC3680AA0J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4GAMUC3680AA0J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

