C4GAFUD5100AA1J
KEMET
C4GAFUD5100AA1J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4GAFUD5100AA1J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C4GAFUD5100AA1J
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 10UF 5% 400VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 250 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.181" Dia x 1.732" L (30.00mm x 44.00mm)
Series:C4G
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:399-13877
4GAFUD5100AA1J
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
ESR (Equivalent Series Resistance):2.7 mOhms
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:10µF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:10µF