C4540H273KHGWCT050
KEMET
C4540H273KHGWCT050
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4540H273KHGWCT050 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C4540H273KHGWCT050
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.027UF 3KV C0G/NP0 4540
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 123 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.106" (2.70mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.449" L x 0.402" W (11.40mm x 10.20mm)
Series:H, Pulse Discharge
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard SMD
Other Names:399-13343-1
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, High Voltage, High Temperature
Failure Rate:-
Detailed Description:0.027µF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Nonstandard SMD
Capacitance:0.027µF