C4540C683JDGACAUTO
KEMET
C4540C683JDGACAUTO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4540C683JDGACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C4540C683JDGACAUTO
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.068UF 1KV C0G/NP0 4540
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 510 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.106" (2.70mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.449" L x 0.402" W (11.40mm x 10.20mm)
Series:C
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard SMD
Other Names:399-13700-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL, High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:0.068µF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Nonstandard SMD
Capacitance:0.068µF