C4540C683JDGACAUTO
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4540C683JDGACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4540C683JDGACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4540C683JDGACAUTO |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP CER 0.068UF 1KV C0G/NP0 4540 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $17.72 | $16.83 | $13.287 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 1000V (1kV) |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Thickness (Max): | 0.106" (2.70mm) |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.449" L x 0.402" W (11.40mm x 10.20mm) |
| Series: | C |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Nonstandard SMD |
| Other Names: | 399-13700-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 54 Weeks |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Low ESL, High Voltage |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 0.068µF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Nonstandard SMD |
| Capacitance: | 0.068µF |
| Applications: | Automotive |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4540C683JDGACAUTO, use the request quote form to request C4540C683JDGACAUTO pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4540C683JDGACAUTO.The price and lead time for C4540C683JDGACAUTO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4540C683JDGACAUTO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
