C4540C154JCGACAUTO
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C4540C154JCGACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C4540C154JCGACAUTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C4540C154JCGACAUTO |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP CER 0.15UF 500V C0G NONSTND |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | 400 pcs | 600 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $10.014 | $9.346 | $8.879 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 500V |
|---|---|
| Tolerance: | ±5% |
| Thickness (Max): | 0.106" (2.70mm) |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Size / Dimension: | 0.449" L x 0.402" W (11.40mm x 10.20mm) |
| Series: | C |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | Nonstandard SMD |
| Other Names: | 399-14757-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 54 Weeks |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | High Voltage |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 0.15µF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Nonstandard SMD |
| Capacitance: | 0.15µF |
| Applications: | Automotive, SMPS Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C4540C154JCGACAUTO, use the request quote form to request C4540C154JCGACAUTO pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C4540C154JCGACAUTO.The price and lead time for C4540C154JCGACAUTO depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C4540C154JCGACAUTO.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
