C44UJGT6550A8SK
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C44UJGT6550A8SK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C44UJGT6550A8SK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C44UJGT6550A8SK |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 550UF 10% 700VDC SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $120.58 | $114.345 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 700V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | Threaded, Female |
| Size / Dimension: | 3.346" Dia (85.00mm) |
| Series: | C44U |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 399-14225 44UJGT6550A8SK |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 47 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 5.748" (146.00mm) |
| Features: | Long Life |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.6 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 550µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can |
| Capacitance: | 550µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C44UJGT6550A8SK, use the request quote form to request C44UJGT6550A8SK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C44UJGT6550A8SK.The price and lead time for C44UJGT6550A8SK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C44UJGT6550A8SK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

