C44PLGR6500ZASJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C44PLGR6500ZASJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C44PLGR6500ZASJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C44PLGR6500ZASJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 500UF 5% 700VDC RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $125.66 | $119.158 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 700V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 330V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Threaded, Male |
| Size / Dimension: | 2.953" Dia (75.00mm) |
| Series: | C44P |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 399-18498 44PLGR6500ZASJ |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.378" (35.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 9.803" (249.00mm) |
| Features: | Long Life |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.8 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 500µF Film Capacitor 330V 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can |
| Capacitance: | 500µF |
| Applications: | Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C44PLGR6500ZASJ, use the request quote form to request C44PLGR6500ZASJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C44PLGR6500ZASJ.The price and lead time for C44PLGR6500ZASJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C44PLGR6500ZASJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

