C44UOGT6150A8TK
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C44UOGT6150A8TK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C44UOGT6150A8TK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C44UOGT6150A8TK |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 150UF 10% 900VDC SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $83.33 | $78.12 | $67.704 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 900V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | - |
| Tolerance: | ±10% |
| Termination: | Threaded, Female |
| Size / Dimension: | 3.346" Dia (85.00mm) |
| Series: | C44U |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 399-14227 44UOGT6150A8TK |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 47 Weeks |
| Lead Spacing: | 1.248" (31.70mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 2.992" (76.00mm) |
| Features: | Long Life |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.4 mOhms |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 150µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can |
| Capacitance: | 150µF |
| Applications: | DC Link, DC Filtering |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C44UOGT6150A8TK, use the request quote form to request C44UOGT6150A8TK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C44UOGT6150A8TK.The price and lead time for C44UOGT6150A8TK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C44UOGT6150A8TK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

