C44PLGR6600ZASJ
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C44PLGR6600ZASJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C44PLGR6600ZASJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C44PLGR6600ZASJ |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Description | CAP FILM 600UF 5% 500VDC SCREW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $128.91 | $122.238 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 500V |
|---|---|
| Voltage Rating - AC: | 330V |
| Tolerance: | ±5% |
| Termination: | Threaded, Male |
| Size / Dimension: | 3.346" Dia (85.00mm) |
| Series: | C44P |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Other Names: | 399-14247 44PLGR6600ZASJ C44PLGR6600ZASJ-ND Q6699081 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Chassis, Stud Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Spacing: | 2.953" (75.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 10.709" (272.00mm) |
| Features: | Long Life |
| Dielectric Material: | Polypropylene (PP), Metallized |
| Detailed Description: | 600µF Film Capacitor 330V 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can |
| Capacitance: | 600µF |
| Applications: | Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C44PLGR6600ZASJ, use the request quote form to request C44PLGR6600ZASJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C44PLGR6600ZASJ.The price and lead time for C44PLGR6600ZASJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C44PLGR6600ZASJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

