C1808C180JHGAC7800
KEMET
C1808C180JHGAC7800
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1808C180JHGAC7800 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1808C180JHGAC7800
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 18PF 3KV NP0 1808
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 908 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.069" (1.75mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Other Names:399-15615-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:18pF ±5% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
Capacitance:18pF