C1808C182JBGACTU
KEMET
C1808C182JBGACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1808C182JBGACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1808C182JBGACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1800PF 630V C0G/NP0 1808
Data sheet
Voltage - Rated:630V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.085" (2.15mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Other Names:399-5552-2
C1808C182JBGAC
C1808C182JBGAC7800
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:48 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:1800pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
Capacitance:1800pF