C1808C181FZGACTU
KEMET
C1808C181FZGACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1808C181FZGACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1808C181FZGACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 180PF 2.5KV NP0 1808
Data sheet
Voltage - Rated:2500V (2.5kV)
Tolerance:±1%
Thickness (Max):0.085" (2.15mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Other Names:C1808C181FZGAC
C1808C181FZGAC7800
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Failure Rate:-
Detailed Description:180pF ±1% 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
Capacitance:180pF