C1808C154K5RACTU
KEMET
C1808C154K5RACTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C1808C154K5RACTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C1808C154K5RACTU
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 0.15UF 50V X7R 1808
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Other Names:C1808C154K5RAC
C1808C154K5RAC7800
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:44 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.15µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Capacitance:0.15µF