B82801B0324A040
EPCOS
B82801B0324A040
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B82801B0324A040 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B82801B0324A040
Manufacturer EPCOS
Description CURR SENSE XFMR 1:40 SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 900 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
900 pcs1800 pcs6300 pcs
Data sheet
Weight:0.014 oz (0.4g)
Type:Invasive
Turns Ratio - Primary:Secondary:1:40
Termination Style:Gull Wing
Size / Dimension:0.280" L x 0.320" W (7.11mm x 8.13mm)
Series:B82801B
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:495-4045-2
B82801B 324A 40
B82801B324A40
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Inductance:320µH
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Frequency Range:50kHz ~ 1MHz
Energy Time (E.T.):-
Detailed Description:1:40 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.8 mOhm Primary, 1.14 Ohm Secondary 320µH Surface Mount
DC Resistance (DCR):0.8 mOhm Primary, 1.14 Ohm Secondary