B72210P2301K101
EPCOS
B72210P2301K101
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72210P2301K101 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72210P2301K101
Manufacturer EPCOS
Description In a Pack of 5, EPCOS AdvanceD-MP Series Metal Oxide Varistor 175pF 25A, Clamping 775V, Varistor 470V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32938 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):470V
Varistor Voltage (Min):423V
Varistor Voltage (Max):517V
Series:AdvanceD-MP, S10
Packaging:Bulk
Package / Case:Disc 10mm
Other Names:495-4289
B72210P2301K101V87
S10K300E2K1
Operating Temperature:-45°C ~ 105°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum DC Volts:385V
Maximum AC Volts:300V
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Energy:65J
Detailed Description:470V 3.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Current - Surge:3.5kA
Capacitance @ Frequency:285pF @ 1kHz