B72207U2151K501
EPCOS
B72207U2151K501
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B72207U2151K501 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B72207U2151K501
Manufacturer EPCOS
Description 7MM, 150V , 125 DEG.C OPERATING
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Varistor Voltage (Typ):240V
Varistor Voltage (Min):216V
Varistor Voltage (Max):264V
Series:AdvanceD SNF
Package / Case:Disc 7mm
Other Names:495-77201
SNF07K150E2S5
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Maximum DC Volts:200V
Maximum AC Volts:150V
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Energy:15J
Detailed Description:240V 1.75kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge:1.75kA
Capacitance @ Frequency:210pF @ 1kHz