B41041B2228M
Buy B41041B2228M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41041B2228M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:B41041
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41041B2228M000
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2200µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2200µF