B41041A9474M
EPCOS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy B41041A9474M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41041A9474M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:B41041
Ripple Current @ Low Frequency:12mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:30mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41041A9474M000
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:13 Ohms
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:0.47µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:0.47µF