B41041A9477M
Buy B41041A9477M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41041A9477M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:B41041
Ripple Current @ Low Frequency:1.08A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.35A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41041A9477M000
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:110 mOhms
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:470µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF