B41041B7228M
Buy B41041B7228M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. B41041B7228M
Manufacturer EPCOS
Description CAP ALUM 2200UF 20% RADIAL
Data sheet
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:B41041B7228M000
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2200µF Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:2200µF