ACS758ECB-200B-PFF-T
Allegro MicroSystems, LLC.
ACS758ECB-200B-PFF-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS758ECB-200B-PFF-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS758ECB-200B-PFF-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description Current Sensor 2A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4957 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3 V ~ 5.5 V
Series:Automotive, AEC-Q100
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:10mV/A
Response Time:4µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tube
Package / Case:5-CB Formed Leads, PFF
Output:Ratiometric, Voltage
Other Names:620-1323
ACS758ECB200BPFFT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Linearity:±1%
Frequency:DC ~ 120kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Current - Supply (Max):13.5mA
Current - Sensing:200A
Accuracy:±1.2%