ACS756SCB-050B-PFF-T
Allegro MicroSystems, LLC.
ACS756SCB-050B-PFF-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS756SCB-050B-PFF-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS756SCB-050B-PFF-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description Hall Effect Sensor 1mA Monolithic 3V to 5.5V 5-Pin CB-PFF Tube
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9139 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3 V ~ 5.5 V
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:40mV/A
Response Time:3µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tube
Package / Case:5-CB Formed Leads, PFF
Output:Ratiometric, Voltage
Other Names:620-1799
ACS756SCB-050B-PFF-T-ND
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Linearity:±1%
Frequency:DC ~ 120kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Current - Supply (Max):14mA
Current - Sensing:50A
Accuracy:±5%