ACS756SCA-050B-PFF-T
Allegro MicroSystems, LLC.
ACS756SCA-050B-PFF-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS756SCA-050B-PFF-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS756SCA-050B-PFF-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description Allegro Microsystems ACS756SCA-050B-PFF-T IC, Current Sensor, 14A, 5PFF
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7443 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3 V ~ 5.5 V
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:40mV/A
Response Time:3µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tube
Package / Case:5-CA Formed Leads
Output:Ratiometric, Voltage
Other Names:620-1237
ACS756SCA-050B-T
ACS756SCA050BPFFT
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Linearity:±1%
Frequency:DC ~ 120kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads
Current - Supply (Max):14mA
Current - Sensing:50A
Accuracy:±5%