ACS756SCA-100B-PFF-T
Allegro MicroSystems, LLC.
ACS756SCA-100B-PFF-T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ACS756SCA-100B-PFF-T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ACS756SCA-100B-PFF-T
Manufacturer Allegro MicroSystems
Description Current Sensor 1A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15039 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3 V ~ 5.5 V
Series:-
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Sensitivity:20mV/A
Response Time:3µs
Polarization:Bidirectional
Packaging:Tube
Package / Case:5-CA Formed Leads
Output:Ratiometric, Voltage
Other Names:620-1238
ACS756SCA100BPFFT
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Linearity:±1.75%
Frequency:DC ~ 120kHz
For Measuring:AC/DC
Detailed Description:Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CA Formed Leads
Current - Supply (Max):14mA
Current - Sensing:100A
Accuracy:±7%