672D477F050FV4D
Buy 672D477F050FV4D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 672D477F050FV4D
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 470UF 50V RADIAL
(In US Dollars)
170 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:672D
Ripple Current @ Low Frequency:1.68A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.4A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Impedance:95 mOhms
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):250 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:470µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 250 mOhm @ 120Hz
Capacitance:470µF