672D477F020EK5D
Electro-Films (EFI) / Vishay
672D477F020EK5D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 672D477F020EK5D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 672D477F020EK5D
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP ALUM 470UF 20V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
240 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Tolerance:-10%, +50%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:672D
Ripple Current @ Low Frequency:1.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Impedance:85 mOhms
Height - Seated (Max):1.098" (27.90mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):240 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:470µF 20V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 240 mOhm @ 120Hz
Capacitance:470µF