10018783-10000TLF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
10018783-10000TLF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10018783-10000TLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10018783-10000TLF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN PCI EXP FEMALE 36POS 0.039
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs70 pcs140 pcs
280 pcs560 pcs1050 pcs2520 pcs
Data sheet
Termination:Solder, Staggered
Series:HPCE®
Read Out:Dual
Pitch:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tray
Other Names:1001878310000TLF
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:36
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Gender:Female
Flange Feature:-
Features:Board Guide, Locking Ramp
Contact Type:Cantilever
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold
Color:Black
Card Type:PCI Express™
Card Thickness:0.062" (1.57mm)