10018783-00112TLF
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
10018783-00112TLF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 10018783-00112TLF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. 10018783-00112TLF
Manufacturer Amphenol FCI
Description CONN PCI EXP FEMALE 98POS 0.039
(In US Dollars)
20400 pcs
Data sheet
Termination:Solder, Staggered
Series:-
Read Out:Dual
Pitch:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tray
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:98
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Insulation:Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Gender:Female
Flange Feature:-
Features:Board Guide, Locking Ramp
Contact Type:-
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish:Gold or Gold, GXT™
Color:White
Card Type:PCI Express™
Card Thickness:0.093" (2.36mm)