ZXCL5213V28H5TA
Diodes Incorporated
ZXCL5213V28H5TA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZXCL5213V28H5TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ZXCL5213V28H5TA
Manufacturer Diodes Inc.
Description ZXCL Series 2.8 V Fixed Output 150 mA Micropower LDO Regulator SC-70-5
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32215 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.28V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA SC-70-5
Current - Supply (Max):120µA
Current - Quiescent (Iq):50µA
Current - Output:150mA