ZXCL5213V25H5TA
Diodes Incorporated
ZXCL5213V25H5TA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ZXCL5213V25H5TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ZXCL5213V25H5TA
Manufacturer Diodes Inc.
Description LDO Regulator Pos 2.5V 0.1A 5-Pin SC-70 T/R LDO Regulator Pos 2.5V 0.1A 5-Pin SC-70 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36367 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.325V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:SC-70-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:ZXCL5213V25H5TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SC-70-5
Current - Supply (Max):120µA
Current - Quiescent (Iq):50µA
Current - Output:100mA